Schedule

 

Friday After Dark

7:00 Spring Equinox Ritual Movement Studio
8:00 Beginners Bellydance Lesson Ballroom
8:30 Bellydance Featuree Performers  
9:00 Bellydance Hafla Dance Party  
     

Saturday

Reader and vendor rooms open 10am to 5pm

10:00 Owl and Eagle with Michael Longrider and Lester Sevenstar Main Stage
10:15 Develop Your Psychic Ability with Joy Gaffney Lecture Hall
10:30 Queen of Heaven, Earth and Sea with Matooka Moonbear Classroom
11:00 Jenna Greene   Main Stage
11:00 Stretch and Play the Animal Way!   Kid's Corner
11:30 Magick of Scent with Wendy Snow Fogg Lecture Hall
11:45 Stringbound Journal Class— Recycle, Repurpose, Recolor! with Kate Holly-Clark Classroom
12:00 The Zabellies   Main Stage
12:30 The LIARS   Main Stage
12:45 Are You an Empath with Rev. Steve Wilson and Bety Comerford Lecture Hall
1:00 Sound and Vibrational Meditation (Sound Bath) with Kathleen Hubbard Movement Studio
1:00 Magick of Color with Susan Coté Classroom
1:00 Story Time with Spiral Scouts   Kid’s Corner
1:15 David Pontbriand   Main Stage
2:00 Labyrinth: Ancient Pattern of Mystery and Magic with TracyAndryc Lecture Hall
2:15 Myschyffe Managed   Main Stage
2:15 The Way of Pan with WrenTek MacGowan Classroom
3:15 Rhiannon's Lark with Alyssa Yeager Main Stage
3:15 Woodland Alchemy: Film and Panel with Roxie Zwicker, Jenna Greene, and more Lecture Hall
3:30 Patterns and Life Cycles in Astrology with Dorothy Morgan Classroom
4:00 Kellianna   Main Stage
     

Saturday After Dark

5:30 Shamanic Vision Quest with Rev. Steve Wilson and Bety Comerford Movement Studio
6:00 Tree Medicine and Magic With Ellen Evert Hopman Lecture Hall
7:15 Candlelight Labyrinth Walk with Tracy Andryc Movement Studio
7:45 Sex Cafe with WrenTek MacGowan Lecture Hall
9:00 Festival of Colors Masquerade Ball With the Jenna Green Band and Frenchy and the Punk Ballroom
12:00 White Light Seance Stacy-Lynn Sheppard Movement Studio
     

Sunday

Reader and vendor rooms open 10am to 4pm

10:00 David Pontbriand   Main Stage
10:15 Paganism in Literature with CoyoteSkyWoman Classroom
10:30 Myth Busting Astrology with Dorothy Morgan Lecture Hall
10:30 Sacred Belly Dance Journey with Zabel Movement Studio
10:45 The LIARS   Main Stage
11:00 Stretch and Play the Animal Way!   Kid's Corner
11:45 Owl and Eagle with Michael Longrider and Lester Sevenstar Main Stage
11:45 Got Lyme? Help Could Be Closer Than You Think! with Wendy Snow Fogg Lecture Hall
11:45 Geeky Meditations with Alyssa Yeager Movement Studio
12:00 Connect to Your Spirit Guides with Joy Gaffney Classroom
12:30 Misfits of Avalon   Main Stage
1:00 Woodland Alchemy: Film and Panel with Roxie Zwicker, Jenna Greene, and more Lecture Hall
1:00 Healing with Color with Jeffery Cerneson Movement Studio
1:00 Story Time with Spiral Scouts   Kid’s Corner
1:15 Old Laws in the Modern World with Rev. Robert Nolen Classroom
1:30 Kellianna   Main Stage
2:15 Jenna Greene Band   Main Stage
2:30 Modern Media and the Pagan Community With CoyoteSkyWoman, Kathryn Smith, Kate Holly-Clark, Rosalynde "Rose" Jarvis, and more. Movement Studio
2:45 An Introduction to Animal Spirit Medicines with Ellen Evert Hopman Lecture Hall
3:00 The Modern Shaman with Rev. Steve Wilson and Bety Comerford Classroom
3:15 Scott Helland- Guitarmy of One   Main Stage